Zalety zastosowania wentylatora wyciągowego

Prawidłowa wentylacja w domu ma bardzo ogromne znaczenie. Cyrkulacja powietrza jest konieczna nie tylko ze względu na fakt, że zużywamy tlen znajdujący się w pomieszczeniach, ale także dlatego, że nagromadzona wilgoć wewnątrz mieszkania może prowadzić do powstania nieestetycznych i niebezpiecznych dla zdrowia domowników pleśni i grzybów.

Kiedy stosować wentylatory wyciągowe?

wentylator wyciągowyWilgoć jest wrogiem pomieszczeń. Nagromadzenie wydzielanej podczas kąpieli czy gotowania pary wodnej jest powodem nie tylko zaparowanych szyb, ale też zwiększa wilgotność ścian, a to z kolei prowadzi do powstania środowiska odpowiedniego do rozwoju grzybów i pleśni, zwłaszcza w łazience czy kuchni. Pogorszenie mikroklimatu ma wpływ na nasze funkcjonowanie w danym pomieszczeniu oraz na zdrowie naszych dróg oddechowych, dlatego odpowiedniej wentylacji jest konieczny. Najczęściej stosuje się wentylację grawitacyjną, jednak jej zastosowanie nie zawsze okazuje się wystarczające, dlatego dodatkową cyrkulacje powietrza może zapewnić nam wentylator wyciągowy. Jest to prosty i skuteczny sposób na zwiększenie wydajności wentylacji w wymagających tego wybranych pomieszczeniach lub w całym domu. Wentylator tego rodzaju jest montowany we wlocie do kanału wentylacyjnego lub w samym kanale, w zależności od modelu. Zasilany jest energią elektryczną, a cena uzależniona jest od tworzywa, z którego wentylator został wykonany – dostępne są modele z tworzyw sztucznych oraz stali nierdzewnej.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w domu jest konieczna, zarówno biorąc pod uwagę fakt, że tlen znajdujący się w pomieszczeniu jest przez nas zużywany i musimy zapewnić sobie stałą wymianę zużytego powietrza na świeże, ale także ze względu na fakt, że w niektórych pomieszczeniach podczas określonych czynności produkowana jest duża ilość pary wodnej, której nadmiar powinien być odprowadzony.