Zalety poduszek przeciwodleżynowych

 

Jestem pielęgniarką i w swojej pracy bardzo często mam do czynienia z pacjentami, którzy nie mogą się ruszać, są to najczęściej osoby po udarach. Bardzo ważne jest, aby u takich osób stosować terapię charakterystyczną w takich jednostkach chorobowych, czyli ćwiczenia bierne, terapię przeciwzakrzepową i terapię przeciwodleżynową, której uzupełnieniem niewątpliwie jest przeciwodleżynowe uzupełnienie łóżka.

Konieczność stosowania poduszki przeciwodleżynowej

poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowaĆwiczenia bierne u pacjentów leżących wykonywane są przede wszystkim w celu zapobiegania zanikom mięśni. Terapia przeciwzakrzepowa jest równie istotna, ponieważ naczynia krwionośne, które nie są angażowane poprzez ruch, mają tendencję do obkurczania się ułatwiając zakrzepy. Największym zagrożeniem, które jednocześnie jest najbardziej pewne są odleżyny. Aby im zapobiec stosuje się leczenie ułożeniowe, czyli terapię przeciwodleżynową. Bardzo często to nie wystarcza i potrzebny jest materac przeciwodleżynowy. Niestety często zapomina się o poduszce przeciwodleżynowej, która zapobiega odleżynom na głowie i szyi, czyli w najważniejszych miejscach ciała. Poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowa posiada profesjonalne wypełnienie oraz powłokę, dzięki czemu nie podrażnia i nie rozgrzewa skóry aż tak jak klasyczna pościel. Dzięki wykorzystaniu takiej poduszki istnieje niemal gwarancja, że odleżyny w okolicach czaszki się nie pojawią. Warto więc zaopatrzyć się w taką poduszkę, kiedy ktoś z bliskich jej potrzebuje.

Poduszka pneumatyczna jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla pacjentów w szpitalach, klinikach czy hospicjach, ale także, a może i przede wszystkim, dla pacjentów leżących w domu. Dzięki takiej poduszce całodobowe leżenie jest mniej nieprzyjemne oraz znacznie bardziej bezpieczne.