Rodzaje silników elektrycznych

Na terenie zakładów przemysłowych każdego dnia zachodzi wiele procesów mających na celę realizację założonych zadań. Żeby było to możliwe wykorzystywane są różnego rodzaju maszyny oraz linie technologiczne pozwalające na szybkie wykonywanie poszczególnych działań. Niektóre z stosowanych rozwiązań wymagają odpowiedniego zasilania, które może być realizowane w różny sposób.

Zastosowanie silnika elektrycznego

silnik elektrycznyCzęści robocze maszyn mogą być wprawiane w ruch na skutek dostarczenia powietrza czy wody pod odpowiednio dużym ciśnieniem. Niemniej najczęściej doprowadza się do nich energię elektryczną, która jest zamieniana na postacie użyteczne takie jak na przykład energia mechaniczna. Dzięki zastosowaniu maszyny, którą jest silnik elektryczny możliwe jest wprawienie w ruch części roboczych takich jak chociażby wirniki wentylatorów czy mieszadła. W celu uzyskania jak najwyższej sprawności konieczne jest dopasowanie parametrów silnika do maszyny, którą ma zasilać. Należy przede wszystkim rozważyć rodzaj jednostki napędowej, jej moc, nominalną wartość obrotów czy docelowe napięcie zasilania. Ważny jest również wybór najbardziej optymalnego rozwiązania. Na rynku dostępne są zarówno jednostki prądu stałego jak i przemiennego. Oprócz przemysłu silniki elektryczne spotkać można również w codziennym życiu. Jest ich naprawdę wiele.

Należy tutaj wspomnieć o sprzętach wykorzystywanych każdego dnia. Najprostszym przykładem takiego urządzenia jest mały silnik zawarty w szczoteczce elektrycznej, który wprawia w ruch jej głowicę. Jednostki napędowe tego typu można często spotkać również we wszelkiego rodzaju zabawkach, które są interaktywne. Jak widać obecnie w wielu aplikacjach spotkać można urządzenia pozwalające zamieniać energię elektryczną na jej inne postaci, a w szczególności energię mechaniczną. Pozwala to wprawiać w ruch obrotowy części wykonawcze różnych maszyn.