Popularna apteczka z metalu

Wybierając apteczkę pierwszej pomocy dla siebie, lub do swojej firmy, przede wszystkim trzeba się kierować jej zawartością, a nie wyglądem. W sklepach znajdziemy lepsze i gorsze apteczki, choć w świetle polskiego prawa, wszystkie będą dobre.

Jakie powinno być wyposażenie apteczki?

apteczka metalowaKodeks pracy mówi jedynie o obowiązku posiadania apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy i w samochodzie. W pozostałych miejscach możemy ją mieć, albo nie, ale jest to nasza prywatna sprawa. W sklepach medycznych zajdziemy apteczki wielkości szkolnego zeszytu, albo nawet laptopa. Ich wyposażenie może się znacznie różnić, gdyż nie ma żadnego przepisu, który by to normował. W wielu krajach Unii Europejskiej została ta sprawa unormowana i zostały określone odpowiednie normy, które określają co musi się znaleźć w apteczce. Apteczka metalowa jest najczęściej wybierana z uwagi na trwałe opakowanie i dobre zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami. W kwestii zawartości można kupić podstawowe, a resztę produktów samodzielnie dokupić, lub od razu kupić kompletny wkład, w którym niczego nie brakuje. Metal jest odporny na korozję i uszkodzenia, więc może się taka apteczka znajdować w pomieszczeniu gdzie panuje wilgoć, lub wyjątkowo suche powietrze. Metalowe pudełko posiada uszczelki na całej długości, więc nic się nie dostanie do środka. Wkład powinien zawierać komplet plasterków, opatrunków jałowych, kompresów, bandaży, czy jednorazowych ustników do wykonywania sztucznego oddychania. Przydadzą się jeszcze nożyczki i rękawiczki.

Szczególnie ważna jest apteczka w zakładzie pracy, ponieważ tam statystycznie najczęściej dochodzi do drobnych wypadków, które wymagają opatrzenia ran. Apteczka jest niezbędnym wyposażeniem także każdego domu, bo w nim często dochodzi do skaleczeń.