Młyny przemysłowe i ich rodzaje

Młyny są urządzeniami służącymi do rozdrabniania substancji w stanie stałym. Znajdują swoje zastosowanie w branży przemysłowej. W zależności od zastosowanej technologii kruszenia wyróżnia się kilka typów młynów: kulowe, młotkowe, walcowe, wibracyjne oraz żarnowe. Każdy z nich wykorzystuje inne mielniki i zajmuje się rozkruszaniem innych materiałów.

Wykorzystanie pierścieni do mielenia

pierścienie mieląceNajważniejszym mechanizmem w młynach są właśnie mielniki. Występują w postaci pierścieni o różnych średnicach, wykonanych z bardzo twardych materiałów, co powoduje, że rozkruszają substancje na małe kawałki. Zazwyczaj wykorzystuje się je do mielenie zarówno na sucho, jak i na mokro kruszcu o zróżnicowanej twardości. Najczęściej można je spotkać w przemyśle cementowym i ceramicznym. W większości urządzeniach pierścienie mielące są wprawiane w ruch za pomocą powietrza wdmuchiwanego pod ciśnieniem. Rozdrabnianie elementy zderzają się ze sobą i rozpadają na mniejsze. Takie rozwiązania są bardzo ekonomiczne i zużywając mało prądu są w stanie osiągnąć najlepszą efektywność pracy. Za pomocą specjalnego sterownika można szybko i łatwo regulować rozmiar końcowy produktów oraz system suszenia. Pierścienie mielące są elementem, który z biegiem czasu się zużywa, jednak jego wymiana nie jest kosztowna ani skomplikowana. Z łatwością u wielu producentów można znaleźć części zamienne w bardzo dobrych cenach.

Młyny są przede wszystkim bardzo wydajne i ekonomiczne. Wszystko dzięki wykorzystaniu twardych pierścieni służących do rozdrabniania substancji. Dowolnie można sterować jego pracą i decydować o ostatecznym wyglądzie otrzymanego kruszywa. Przez fakt, że są one wykorzystywane w branży przemysłowej, są solidnie wykonane i odporne na uszkodzenia mechaniczne.