Kreatyna – czy to dla mnie?

Wśród osób trenujących siłowo, kreatyna jest bardzo często stosowanym suplementem. Jednak nie każdy, kto ją przyjmuje wie, jaką pełni ona rolę. Kreatyna jest legalnym środkiem, przeznaczonym do stosowania w sporcie. Jednak najlepsze rezultaty osiągniemy w momencie, gdy zaczniemy ją stosować w odpowiedni sposób. Powinniśmy stosować niewielkie porcje suplementu co kilka godzin w cyklu tygodniowym.

Jak działa kreatyna?

kreatyna sklepNależy zaznaczyć, że kreatyna jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka i jest tworzona w wyniku procesu przemiany materii. Najwięcej jej znajdziemy w mięśniach oraz ścięgnach. Kreatyna jest niezbędna do magazynowania, a także uwalniania energii potrzebnej do reakcji chemicznych, a w tym do syntezy białek mięśniowych. Aż 98 procent kreatyny jest magazynowane właśnie w mięśniach. Dzięki suplementacji kreatyny możemy wykonać dłuższy i cięższy trening, a siła naszych mięśni będzie większa. Niewiele osób wie, że przyjmowanie kreatyny wpływa także na wygląd mięśni. Włókna mięśniowe stają się grubsze, a przenikanie wody przez błony komórkowe się zwiększa. W związku z tym masa ciała także rośnie. Na współczesnym rynku znajdziemy ogromną ilość suplementów, zawierających kreatynę. Skuteczność zależna jest głównie od formy kreatyny w poszczególnych suplementach. Jedną z najtańszych i cieszących się największą popularnością form jest monohydrat kreatyny. To nic innego, jak połączenie cząsteczki wody oraz kreatyny. Bardzo popularną formą jest także jabłczan kreatyny. Forma ta cechuje się ogromną odpornością na enzymy żołądkowe. Oprócz tego możemy spotkać się ze związkiem o nazwie fosforan kreatyny, a także orotan kreatyny. Jeśli interesuje nas kreatyna sklep stacjonarny będzie miejscem w którym ją zakupimy, a także uzyskamy poradę.

Kreatyna to rozwiązanie dla nas jeśli stawiamy na budowę masy mięśniowej. Pamiętajmy jednak, że ustalanie dawkowania powinno być indywidualne i dużo zależy od naszej masy ciała oraz efektów, które chcemy zaobserwować. Jeśli mamy problem z ustaleniem odpowiedniego dawkowania, warto poradzić się trenera personalnego.