Jakie są objawy awarii pompy wspomagania?

 

Samochód, jako urządzenie wyjątkowo wygodne, jest wciąż zmieniane i ulepszane, tak by korzystanie z niego było coraz przyjemniejsze. Jednym z takich ulepszeń jest właśnie pompa wspomagająca. Ułatwia ona kierowanie z mniejszym użyciem siły. To wyjątkowo przydatne zwłaszcza podczas większych prędkości i ostrych zakrętów.

Co zrobić podczas awarii pompy wspomagania?

pompa wspomagania do fordaNiestety tak jaki wszystkie inne elementy, tak i pompa jest dość awaryjna i może dochodzić do jakichkolwiek awarii w trakcie jazdy. Niezależnie od tego, co jest nie tak, awaria pompy wspomagającej jest dość charakterystyczna w trakcie jeżdżenia. Zakładając, że jest to pompa wspomagania do forda, to podczas jej awarii, kierownica samochodu zacznie się blokować. Charakterystyczny odgłos wydawany przez pompę, również zwróci uwagę kierowcy. Najlepiej jest sprawdzić, czy coś się stało, próbując skręcić łagodnie. Jeśli robi się to bez problemu, to znaczy, że wszystko jest dobrze, jeśli jednak kierownica forda stawia opór, to znaczy, że problem jest z pompą. Ważne jest, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu. Należy wówczas możliwie najbardziej zjechać z drogi i stojąc na poboczu włączyć światła awaryjne. Następnie należy wyciągnąć trójkąt z apteczki i ustawić go w odpowiedniej odległości od swojego samochodu. Kolejnym prostym krokiem jest włożenie kamizelki odblaskowej, tak, by każdy kierowca widział z daleka osobę przy zepsutym samochodzie. Jeśli ma się już pewność, że jest się bezpiecznym, należy wezwać pomoc. Zepsutą pompę można oddać albo do regeneracji, albo całkowicie wymienić.

Awaria pompy wspomagającej jest dość niebezpiecznym procederem, który może zagrozić nie tylko kierowcy, ale również innym uczestnikom drogi. Dlatego to ważne, by okresowo sprawdzać stan techniczny pompy do wspomagania. Tylko wówczas uniknie się takiej sytuacji.