Jakie dokumenty są potrzebne obcokrajowcowi do ślubu?

To miała być zwykła zagraniczna podróż służbowa. Na miejscu poznałam wspaniałego mężczyznę. Wyjeżdżałam z tego kraju już jako zaręczona. Wkrótce potem mój ukochany dołączył do mnie w Polsce. Zaczęliśmy planować ślub i wielkie wesele. Przede wszystkim musieliśmy się dowiedzieć, jakich dokumentów potrzebuje mój narzeczony do ślubu w naszym kraju.

Moje przygotowania do ślubu z obcokrajowcem

ślub z obcokrajowcemW celu uzyskanie odpowiednich informacji udałam się do Urzędu Stanu Cywilnego w mojej miejscowości. Powiedziałam, że planuje ślub z obcokrajowcem i zapytałam jakich dokumentów potrzebujemy. Od pani urzędnik dowiedziałam się, że standardowo będą nam potrzebne nasze dokumenty tożsamości. Obcokrajowiec musi dostarczyć również swój akt urodzenia. Ja nie muszę tego robić, ponieważ moje dokumenty są w bazie teleinformatycznej urzędu. Okazało się, że mój narzeczony mógłby również skorzystać z tłumacza w urzędzie, ale nie było takiej konieczności, ponieważ zna on język polski. Na szczęście narzeczony miał przy sobie akt urodzenia, ponieważ domyślał się, że będzie on potrzebny do ślubu. Mogliśmy się więc udać razem do Urzędu Stanu Cywilnego, żeby wybrać datę ślubu, wypełnić odpowiednie zaświadczenia o braku znanych nam przeszkód do zawarcia małżeństwa i zadeklarować wybór nazwisk dla nas i naszych przyszłych dzieci. Teraz pozostało nam już tylko czekać na nasz wielki dzień.

Okazało się, że w przypadku ślubu z obcokrajowcem w Urzędzie Stanu Cywilnego wcale nie ma zbyt wielu dodatkowych formalności przed zawarciem związku małżeńskiego. W przypadku tak zwanych ślubów mieszanych, za wyjątkiem dostarczenia aktu urodzenia osoby z zagranicy, obowiązują te same dokumenty i formalności, a także taki sam jest bieg terminów obowiązujący od złożenia oświadczeń przedślubnych.