Czym kierować się przy zakupie zamka błyskawicznego?

Zamki błyskawiczne są dziś niezwykle popularne, niezależnie od tego, z jakim typem odzieży czy dodatków mamy do czynienia. Można pokusić się o stwierdzenie, że częściowo wyparły one inne typy zapięć: guziki, wiązania, zatrzaski i zaciski. Co konkretnie składa się na zamek i jak wybrać taki, który będzie nam odpowiadał?

Rodzaje taśm suwakowych

taśma suwakowa do odzieżyJedną z najważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę przy kupnie tych artykułów pasmanteryjnych jest to, do jakiego rodzaju ubrania czy dodatku mają one docelowo trafić. Logiczne jest, że inny typ zamka wszyjemy do torebki, a inny do sukienki czy spodni. Taśma suwakowa do odzieży spotykana jest w wielu rodzajach, między innymi standardowym (pasującym do większości ubrań i dostępnym w wielu wariantach kolorystycznych) oraz bryzgoszczelnym, odpowiednim do nieprzemakalnych kurtek, płaszczy czy spodni ze względu na swoją odporność na warunki atmosferyczne (w szczególności opady). Ponadto, można ją dobrać ze względu na takie parametry jak szerokość, typ materiału oraz stopień wytrzymałości jeśli chodzi o ewentualne rozerwanie lub inne uszkodzenie. Nie bez znaczenia jest też, czy ząbki wykonane są z plastiku, czy z metalu. Taśmę zamkową zazwyczaj kupuje się na metry, w zależności od swoich potrzeb; są jednak sklepy i producenci, którzy oferują wyłącznie gotowe opakowania tego artykułu, zawierające na przykład dziesięć metrów bieżących. Dotyczy to głównie hurtowni zaopatrujących zakłady przemysłowe.

Zapięcia suwakowe są niezwykle funkcjonalne, a także łatwe i szybkie w użytkowaniu. Nie oznacza to jednak, że do wyboru taśmy zamkowej, suwaka, czy gotowego zamka można podejść lekceważąco. Należy mieć na uwadze to, by akcesoria cechowały się wysoką jakością oraz wytrzymałością – wówczas posłużą nam nawet przez długie lata.