Bezpieczniej z solą drogową

Podczas jazdy samochodem najważniejsze jest bezpieczeństwo – zarówno pasażerów, jak i innych kierowców oraz pozostałych uczestników ruchu. Bywa jednak tak, że warunki pogodowe znacznie utrudniają jazdę, dlatego warto wówczas stosować rozwiązania, które pomagają wyeliminować przynajmniej część problemów związanych z utrudnionymi warunkami atmosferycznymi.

Zastosowanie soli drogowej

sól drogowaNajgorszym okresem pod względem prowadzenia pojazdów jest, rzecz jasna, zima. Warunki na drogach są wówczas fatalne, dlatego kierowcy są zobowiązani wymieniać opony w swoich samochodach z letnich na zimowe – to jeden ze sposobów na podniesienie komfortu jazdy, który może zastosować każdy właściciel auta. Natomiast władze miejskie również przyczyniają się w dużym stopniu do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, wypuszczając na nie pojazdy zwane piaskarkami. Nie zawsze jednak sypią one na jezdnie piasek – często bywa, że zamiast niego stosowana jest sól drogowa, która z uporczywym lodem radzi sobie znacznie lepiej. Dzięki swoim właściwościom chemicznym sól roztapia lód, co daje o wiele lepszy efekt niż zasypanie go piaskiem, który przynosi nieznaczną poprawę warunków na drogach. Prowadzenie samochodu po skutej lodem nawierzchni nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, dlatego w okresie zimowym z roku na rok można zaobserwować coraz więcej piaskarek posypujących jezdnię solą drogową. Dzięki ich działaniu kierowcy mogą czuć się znacznie bezpieczniej na drogach.

Co bardzo istotne, stosowanie soli drogowej to także zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, którzy narażeni są na potrącenie przez niemogący wyhamować na śniegu samochód. Stosowanie soli to z pewnością najskuteczniejsza z metod radzenia sobie z zamarzającą na asfalcie wodą, kiedy na dworze panują niskie temperatury.